Arról szerettem volna írni, hogy ideje összefogni. Aztán rájöttem, hogy elkéstem.
Pár hete még elhittem volna, hogy tudatosan és lépésről lépésre fel tudunk építeni egy széleskörű választási összefogást. Sokan és sokat kritizálták Bajnai Gordont azért, hogy túl korán állt ki a visszatérésével. Ez történt 2012. október 23.-n. Sokan pedig azért mérgelődtek, mert szerintük későn, túl későn történt mindez. Én ez utóbbiak táborát erősítem, függetlenül attól, hogy a demokratikus ellenzékben melyik párt oldalán állok. Ha állok egyáltalán, mert egyelőre csak egy dologban vagyok biztos: össze kell fogni és le kell váltani Orbán kormányát és azt a rendszert, amelyet felépített, amelybe úgy építette be a saját embereit, hogy nem csak egy, de közel két cikluson keresztül ellenzékben is az ő akarata érvényesüljön.
Egy lépés választja el a teljes és korlátlan hatalomtól, a Magyar Nemzeti Bank felügyelete. Ez pedig márciusban esedékes, utána történjen bármi a gazdaságtól az államigazgatáson át az igazságszolgáltatásig minden a FIDESZ kezében összpontosul.
Az Együtt 2014 Mozgalmat lehet szeretni, vagy nem szeretni. Tudomásul kell venni azonban, hogy a legnagyobb érdeme ennek a mozgalomnak az, hogy megszólította az embereket és a változások melletti kiállásra hívta fel őket. Ez látszik a közvélemény kutatási eredményekből. A pártok támogatottsága érdemben nem változott, de 35-ből 10 százaléknyi lehetséges szavazó, aki eddig távolmaradt az urnáktól már megértette és támogatja az Együtt 2014 Mozgalmat. Ez pedig egy teljesen más politikai helyzetet teremt. Azt mutatja, hogy egy széleskörű választási részt vétel a FIDESZ bukását hozhatja, ha a demokratikus ellenzék szereplői képesek megállapodni egymással. Minél szélesebb ez az összefogás, annál jelentősebb győzelem várható. A demokratikus ellenzék összetétele (jelenleg: MSZP, DK, E2014) tovább bővülhet a Szociáldemokrata Párttal és más, hasonló szervezetekkel.
Az LMP-vel és a 4K!-val, mint párttal nem számolok, a szavazóikkal azonban igen. Az LMP túlságosan elfoglalt a belső vitáival, ezáltal feladja az összes esélyét, hogy mint jelenleg is a parlamentben szereplő párt az összefogás részese legyen. A 4K! pedig még nem nőtt fel arra a szintre, hogy a felelősen gondolkodó emberek szavazatát elnyerve mandátumokat szerezzen. Természetesen ők együtt próbálnak meg boldogulni, de valószínűleg még így sem lesznek képesek elérni a parlamenti küszöböt. Csak remélni tudom, hogy az LMP azon része, amely nem a parlamenti mandátumok megtartását, hanem a valós változást akarja az összefogás oldalára áll, számukra ez az egyetlen lehetőség arra, hogy tevékenyen vegyenek részt a FIDESZ eltávolításában. Ez a soron következő kongresszusuk tétje.
A mostani választási rendszer alapvetően az egyéni mandátumokra épül, a jövőnket legnagyobb mértékben az egyéni választókerületekben megszerzett mandátumok sorsa fogja meghatározni. Olyan jelölteket kell találni, amelyek a demokratikus ellenzék közös támogatásával helyi szinten le tudja győzni akár a FIDESZ-KDNP, akár a Jobbik jelöltjét.
A magam részéről hiszem és vallom, hogy a Jobbiknak nincs helye a magyar politikában, de támogatottságát tekintve sajnos komolyan számolni kell vele. Egy demokratikus Magyarországnak el kell határolódnia a Jobbiktól, mint párttól. Az én értékrendem szerint parlamenti jelenléte nem csak káros, de veszélyes is. A FIDESZ elmulasztotta erőfölényét kihasználni és törvényileg betiltani a Jobbikot, nem véletlenül. A Jobbik megosztó szerepe egyedül csak nekik kedvez, szavazatokat vesz el a demokratikus ellenzéktől és ezáltal erősíti a kormánypárt pozícióját.
Azt senki sem gondolhatja komolyan, hogy az MSZP nélkül győzni lehet. Szükség van az MSZP-re és szavazóira! Egy viszonylag stabil bázissal rendelkeznek, amely bármilyen összefogásban meghatározó jelentőséggel bír.
Ugyancsak elképzelhetetlen győzelem a Demokratikus Koalíció nélkül, mert –minden mért adattól függetlenül- a valós támogatottsága igen magas. Hogy valójában mekkora, az csak a választások napján fog kiderülni. A DK szavazóinak jelentős része egykori MSZP-s szavazókból fog kikerülni, olyanokból, akik a pártok mögött keresik azokat az embereket, akik garanciák lehetnek egy megvalósítható programhoz.
Új tényező az Együtt 2014 Mozgalom. Képes arra, hogy az apolitikussá vált emberekben reményt ébresszen, képes arra, hogy a társadalom széles rétegeiből támogatókat állítson maga mögé. Az E2014 kiábrándult MSZP-sek, FIDESZ-esek és magára hagyott értelmiségiek mozgalma. Hozzájuk csatlakoznak azok, akik –bár eddig nem foglalkoztak a politikával- a saját érdekükben próbálnak megkapaszkodni egy olyan szalmaszálban, amely képes leváltani ezt a hazug kormányt, képes helyreállítani a demokráciát, képes az embereknek munkát adni.
Üde színfolt a Magyarországi Szociáldemokrata Párt ismételt színre lépése. Az MSZDP történelmi érdemei sokak számára ismertek, jelenlegi vezetése egy fiatalemberrel az élen a nyugdíjas korosztályt –az Ő szavaival: a szépkorúakat- hívja harcba Orbánék ellen.
Gyakorlatilag ők négyen esélyesek a győzelemre - egy közös jelölttel a választókerületekben (aztán a parlamentben már ki-ki beül a saját frakciójába) és önálló, országos listával a legalább 5 százalékos eredmény elérésére.
A hangsúly itt a közös jelölteken van. Ehhez megfelelő, minden résztvevő által vállalható személyekre és végrehajtható programra van szükség.
Ebben nagyon el vagyunk maradva a FIDESZ-től. Pedig az, amiről én már tavaly óta publikáltam különböző blogokban, amiről találkozók során beszéltem nagyon valós veszély. Fenyeget az előrehozott választás. Az egyetlen kiút, amit a kormánypárt megléphet, ha meg akarja tartani a hatalmát. Csak ők állnak készen arra, hogy az urnák elé járuljunk.
Nekik van programjuk (lényegtelen, hogy milyen, de van), van pénzük kampányra (már most is folyik a demokratikus ellenzék vezetőinek a lejáratása) és a gazdaság mostani állapotában hivatkozhatnak kedélyjavító intézkedéseikre (energia ár csökkentése, minimálbér emelés, nyugdíjemelés), valamint képeztek olyan tartalékokat, hogy a választások előtt további hasonló intézkedéseket is bevezethetnek. Nyugodtan megtehetik, mert ha nyernek, akkor utána 3 évig ismét csak megszorítanak, ha pedig veszítenek, akkor a következő kormányt hozzák szinte lehetetlen helyzetbe, mert visszavenni ugyebár nem lehet, nem szabad. Így tehát kiabálhatnak majd, hogy bezzeg, ha ők maradtak volna, akkor a „Tündérmese” folytatódik. És márciustól ők felügyelik az egyetlen megmaradt bástyát, a Magyar Nemzeti Bankot is. Sok évre előre a vezető hivatalok élén a saját embereik állnak. Náluk a hatalom, bátran kérhetnek felhatalmazást újabb 4 évre, egy esetleges vereség esetén pedig az embereik nélkül nehéz lesz komoly változtatásokat végrehajtani. Nem nehéz, szinte lehetetlen.
Ezzel szemben nálunk csak körvonalazódik az összefogás, a szereplők még nem ismertek. A helyezkedés, a pozíciók megszerzése folyik. Mindez program és a programot megjelenítő személyek nélkül.
Nagyon le vagyunk maradva. Nincs időnk, ha nem akarunk újabb ciklust engedni a FIDESZ-nek.
Kell tehát az összefogás, mert bár sokan vagyunk, de még nem elegen! És gyorsítani kell a tárgyalások ütemén, mert tavasszal talán már késő lesz.
Azzal kezdtem, hogy a FIDESZ-nek érdeke lehet az előrehozott választás. És ami érdeke a FIDESZ-nek, az, és csak az –megtanulhattuk az elmúlt két és fél évben-, meg is valósul.
Aki eddig még nem mérte fel a diktatúra veszélyét, annak most már döntenie kell. Beletörődik a jelenlegi helyzetbe, vagy vállalja a változást?!
Én a változás pártján állok. Ez az érdeke az én korosztályomnak. Ez az érdeke az előttem lévő és az engem követő korosztályoknak is. Minden, amit teszek egyszerre szolgálja szüleink és nagyszüleink, a gyermekeink és unokáink és a magunk érdekeit is. Kérek mindenkit, hogy gondolkodjon el azon, hogy érintett-e. Gondoljon bele abba, hogy melyik a számára megfelelőbb: közös vasárnapi ebéd a családdal, vagy a "skype kapcsolat" a hozzátartozókkal. Aki a vasárnapi ebéd mellet van, az már érti, hogy össze kell fogni. Összefogni, mint egy családnak. Együtt erősebbek és bölcsebbek vagyunk. Együtt olyan dolgokat is meg tudunk oldani, amelyekre egyedül képtelenek vagyunk. Már nem maradhatunk szótlanok, már nem nézhetjük ölbe tett kézzel a körülöttünk zajló eseményeket. Már nem…